A hőszigetelés elengedhetetlen az Ön háza egészségéhez: komfortérzetet biztosít, megfelelő hőmérsékletet biztosítva, és pozitív hatással van a háztartási fűtéssel kapcsolatos energia- és költségmegtakarításra, elkerülve a hőhidakat, az úgynevezett hidegfoltokat a házban.
A hőszigetelés az épület külső falán, esetenként a belső falakon is elhelyezett szigetelő felületből áll. (például homlokzati hőszigetelő rendszer) Ha a szigetelőréteget a külső falakra helyezzük, akkor valódi szigetelőbevonatról beszélhetünk, amely megvédi a házat a külső hőmérséklettől. A szigetelő a ház építése során helyezhető el. Ez lehet üreges falszigetelés vagy falközi réteg, vagy álfal vagy álmennyezet. Mindezek a megoldások elkerülik a hőveszteséget.
Hogyan lehet felismerni a hőszigetelő anyagot
Az anyagok hőszigetelési fokát számos tényező határozza meg, és ezeket figyelembe kell venni a legmegfelelőbb anyag kiválasztásakor.
Hővezető képesség: az olyan anyagok, amelyek nagyon jól vezetik a hőt, alacsony szigetelőképességgel rendelkeznek. Egy anyag akkor tekinthető szigetelőnek, ha vezetőképessége kisebb, mint 0,14 W/mK (watt per méter-kelvin)
Hőelmozdulás, vagyis az az idő, ami alatt a hő átjut a szigetelőn. Ebben az esetben ennek az értéknek magasnak kell lennie, mert ez azt jelenti, hogy a hőnek hosszú ideig kell átjutnia a falon. Az alacsony hővezető képesség nagyobb hőeltolódásnak felel meg.
Gőz diffúzióval szembeni ellenállás, nevezetesen a szigetelő anyag légáteresztő képessége: minél alacsonyabb ez az érték, annál légáteresztőbb az anyag. Ez a tulajdonság javítja a szigetelést, mivel megakadályozza a páralecsapódást, ami a légszigetelő tulajdonság ellensége.
További fontos szempontok például a tűzállóság, a terjedés csökkentése tűz esetén, a tartósság, azaz a penészesedés és a toxicitás.
Ezeket a tulajdonságokat a ház sajátos szükségleteihez viszonyítva kell figyelembe venni, különös tekintettel az éghajlati zóna sajátosságaira, a szigetelésre hasznosítható térre és a gazdaságos rendelkezésre állásra.